ANDRZEJ ROSIEWICZ – ARTYSTA MŁODY, NIEPRZECIĘTNEJ URODY…

Urodził się 1 czerwca 1944 roku w Międzylesiu. Ażeby uczcić to wydarzenie, następną stację kolei do Otwocka nazwano Radość. A kiedy świat dowiedział się o jego urodzinach, 1 czerwca ogłoszono Międzynarodowym Dniem Dziecka. (W tym dniu urodziła się też Marylin Monroe, i stąd to podobieństwo).

Dzieciństwo swoje Artysta opisał w piosence Międzylesie, z której wynika, że od dziecka miał bardzo donośny głos, a struny zdrowiutkie jak to u oseska… Pisze bowiem: „Gdy nie było mamy przy mnie, tak płakałem, słychać było aż w Aninie.” Od dziecka też zdradzał duże zdolności do tańca: „Nim włożyłem złotą muszkę, stepowałem już w pieluszkę”.

Mały Andrzejek rozwijał się prawidłowo. Był najzdolniejszym dzieckiem na całym podwórku. W wieku 3 lat powiedział: ”mama”, a wieku 5 lat: „tata”, a nawet „ciocia”. Ponieważ bardzo dobre miał wyniki z gimnastyki, gdy ukończył 9 lat, mama zapisała go do zespołu tańca ”DZIECI WARSZAWY”, w którym przez kolejne 10 lat odnosił sukcesy. Mimo, że intensywnie uprawiał piłkę nożną i lekkoatletykę (mistrz szkół średnich Warszawy w skoku w dal i wzwyż), jednak ukończył VI Liceum im. Tadeusza Rejtana w Warszawie, a także wydział Melioracji Wodnych na SGGW – uzyskując tytuł magistra inżyniera (i tu już chyba przesadził). Podczas studiów, w latach sześćdziesiątych występował w klubach studenckich, m.in. w „Centonie”- z zespołem Pesymiści, w klubie „Medyka” (kiermasze piosenki studenckiej), a w klubie „Stodoła” śpiewał jazz z najlepszym zespołem jazzowym w Polsce OLD TIMERS. W roku 1968 wyjechał na rok do Anglii, gdzie nagrał swoją pierwszą płytę długogrającą (longplay), z repertuarem starych piosenek rosyjskich pt. „Pieśni Kozackie: śpiewa Andrzej Rosiewicz i jego przyjaciele”. Po powrocie w roku 1970 rozpoczął współpracę ze znanym zespołem ASSOCJACJA HAGAW, grającym tzw. happy jazz. Przez osiem lat współpracy osiągnęli wiele sukcesów na scenach krajowych i zagranicznych (min. Udział w Festiwalu Jazz Jamborey).

W późniejszych latach głośnym echem odbiły się jego występy na festiwalach w OPOLU i w SOPOCIE, gdzie kilkakrotnie był nagradzany w rożnych kategoriach. W 1978 roku definitywnie rozpoczął KARIERĘ SOLOWĄ. Po wylansowaniu kilku wielkich przebojów tj. ZENEK BLUES, CZY CZUJE PANI CZACZĘ, RADAROWCY, NAJWIĘCEJ WITAMINY stał się jednym z najpopularniejszych piosenkarzy wśród artystów polskiej sceny. W międzyczasie nagrywał też piosenki do polskich filmów, czego przykładem była piosenka tytułowa z serialu CZTERDZIESTOLATEK.

Kolejne lata to pasmo wielu sukcesów artystycznych i scenicznych. W czasie swojej działalności artystycznej doświadczał także problemów z cenzurą, i nie wszystkie jego piosenki np. były prezentowane na antenie. W czasie powstania Solidarności napisał ważne piosenki tj. PROPAGANDA SUKCESU, czy PIOSENKA O PRAWDZIE (metoda Urbana), PIOSENKA O ZACHODNICH BANKIERACH. Pisano wtedy o innym obliczu Andrzeja Rosiewicza. W stanie wojennym piosenki Artysty wspierały antykomunistyczne nastroje. Ważnym wydarzeniem w tych latach był występ na Festiwalu PIOSENKI PRAWDZIWEJ w Gdańsku w 1981 r.

W 1987 roku Andrzej napisał pieśń, która wstrząsnęła światem: WIEJE WIOSNA ZE WSCHODU (Michaił, Michaił), którą najpierw wykonał na festiwalu w Zielonej Górze, a w rok później na Wawelu, w obecności Michaiła Gorbaczowa i jego żony Raisy. Występ ten pokazywały wiadomości na całym świecie (transmitowała go na cały świat telewizja CNN). Transformacja ustrojowa (1989 r.) przyniosła niekorzystne zmiany w traktowaniu Artysty przez media. Coraz rzadziej zapraszany był do telewizji publicznej, z niejasnych przyczyn odmawiano realizacji wielu propozycji programów z jego udziałem… Przez krótki okres, w latach dziewięćdziesiątych wykorzystał popularne wtedy rytmy DISCO POLO, nagrywając kilka swoich piosenek w nowych aranżacjach.

W 2001 roku współpracę z nim rozpoczęły niezależne media tj. Telewizja TRWAM, czy RADIO MARYJA, które zainicjowały między innymi produkcję kilku wideoklipów z udziałem Artysty. Dzięki temu wróciły do pamięci telewidzów jego największe przeboje. W tym czasie nową popularność zyskała między innymi piękna piosenka o Polsce pt. PYTASZ MNIE (napisana w 1984 roku na emigracji). W tych latach intensywnie koncertował przemierzając Polskę, jak piękna i szeroka, a także występując w Europie i za oceanem, dla wielotysięcznych widowni.

Od początku nowego wieku współpracował między innymi z aranżerami: Andrzejem Jagodzińskim i Markiem Kędziorkiem. W studiach N’D’N i PSALM powstało kilkadziesiąt nagrań jego nowych piosenek. Przeważała w nich tematyka społeczna i patriotyczna (w dużej części twórczość charakteryzowała się nadal obecnością politycznej satyry i żartu). Słynnymi przebojami z tamtych lat stały się miedzy innymi: „MILLER WAM DA” (2001), „JAK GWIAZDA W NOC CZARNĄ SOLIDARNOŚĆ”(2003), czy „WYSTARCZĄ CZTERY ZIOBRA” (2006).

Do dnia dzisiejszego sprzedano łącznie ponad milion płyt z udziałem Artysty (wiele z nich osiągnęło status ZŁOTEJ PŁYTY. W dorobku płytowym Andrzeja Rosiewicza znalazło się kilka płyt długogrających z Jego udziałem, a także kilkanaście kompaktów.

Andrzej Rosiewcz – artysta młody, nieprzeciętnej urody, ciągle dynamicznie rozwijający swoje liczne talenty, i obserwujący życie satyrycznym okiem Stańczyka.